kamkam
10 بهمن 1401 - 16:52

آنکارا: درخواست پیوستن فنلاند به ناتو را جدای از سوئد بررسی می‌کنیم

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به احتمال ارزیابی درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو جدای از درخواست سوئد، گفت آنکارا مشکلات کمتری با هلسینکی دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) از احتمال ارزیابی درخواست فنلاند برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جدای از درخواست سوئد خبر داد.

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه ترکیه مشکل کمتری با فنلاند، در مقایسه با سوئد دارد، گفت آنکارا می‌تواند درخواست هلسینکی برای پیوستن به ناتو را جدای از درخواست استکهلم بررسی کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، او طی نشست خبری در آنکارا توضیح داد: «منصفانه است که بین یک کشور مشکل‌را با یک کشوری که دردسر کمتری ایجاد می‌کند، تفاوت قائل شویم. ما می‌توانیم درخواست‌های عضویت در ناتو را جداگانه بررسی کنیم، البته اگر ناتو و آن کشورها تصمیم خود را بگیرند».

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت که دو تهدید فعلی برای ائتلاف نظامی ناتو، جنگ در اوکراین و تروریسم است و این ائتلاف باید با نگرانی‌های همه اعضای خود به‌طور جدی برخورد کند.

روز گذشته همچنین «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه آنکارا ممکن است در قبال درخواست‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو متفاوت عمل کند، گفت: «سوئد وقتی ما به فنلاند پاسخ متفاوتی بدهیم، شوکه خواهد شد».

پیش از این نیز «عمر چلیک» حزب حاکم ترکیه ضمن اشاره به هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و حمایت دولت این کشور از آن، گفته بود دیگر جایی برای صحبت درباره شرایط پیوستن استکهلم به ناتو نمانده است. (جزئیات بیشتر)

«راسموس پالودان» سیاستمدار راست افراطی هفته قبل با اهانت به ساحت و قدس قرآن کریم و اهانت به مسلمانان، این کتاب آسمانی را در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد به آتش کشید. به دنبال این حادثه ترکیه دیدار با وزیر دفاع سوئد را لغو و سفیر استکهلم را احضار کرد.

بسیاری از کشورهای مسلمان نیز خشم خود را از سوزاندن قرآن در سوئد اعلام کردند. مراکش، اندونزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی این اقدام را محکوم کردند.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008098