kamkam
10 بهمن 1401 - 12:17

غلامی: نیازمند همزبانی ملی و فراگیر در عرصه فرهنگی هستیم

حجت‌الاسلام غلامی گفت: وجود سطحی از شکاف اجتماعی در کشور یک واقعیت انکار ناپذیر است و بدون کاهش شکاف اجتماعی و شکل گیری انسجام و همزبانیِ فرهنگی توفیق چندانی در تحولات فرهنگی نخواهیم داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی در مراسم تکریم و معارفه دبیر سابق و دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: به رسم ادب و به رسم قدرشناسی از استاد ارجمند جناب آقای دکتر عاملی به خاطر زحماتشان در طول این 4 سال سپاسگزاری کنم. من در این مدت، هر چه گذشت، ژرف اندیشی، واقع بینی، باور عمیق ایشان به اندیشه اصیل انقلاب و دلسوزی جناب آقای دکتر عاملی برایم بیشتر اثبات شد.

 

وی ادامه داد: آقای عاملی در شرایط سخت و پیچیده‌ای دبیری شورا را عهده‌دار شدند و اقدامات مهم و هوشمندانه برای ارتقاء سطح مدیریتی دبیرخانه شورا و ساماندهی امور فرهنگی کشور در دوره ایشان انجام شد.

غلامی خاطرنشان کرد: همچنین جا دارد خدمت استاد گرامی جناب آقای خسروپناه به خاطر انتصاب‌شان به عنوان دبیر شورا تبریک عرض کنم. استاد گرانقدر جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای خسروپناه نه تنها از دانشمندان برجسته کشور در عرصه دین پژوهی و حکمت اسلامی هستند، بلکه جزو اندیشمندانی محسوب می‌شوند که همواره دغدغه فرهنگی داشته اند و محل مراجعه و تکیه شماری از فعالان فرهنگی بوده‌اند.

وی ابراز امیدواری کرد: در دوره مدیریت استاد خسروپناه شورای عالی انقلاب فرهنگی چند قدم به انتظارت رهبر بزرگوار انقلاب از شورا، نزدیک‌تر بشود. 

غلامی گفت: به شدت نیازمند درک دقیق و همه جانبه‌ی تحولات اجتماعی اعم از آشکار و زیر پوستی، و رهایی از توهم‌زدگی و تقلیل‌گرایی در مواجهه با مسائل فرهنگی و همچنین مدیریت فرهنگی هستیم.  به نظر می‌رسد ما در بخش‌هایی از جامعه، با سطحی از پدیده به هم‌ریختگی ارزش‌ها که در جامعه‌شناسی به آن آنومی هم اطلاق می‌شود، روبرو هستیم و این پدیده باید به خوبی فهم شود.

وی عنوان کرد: توجه داشته باشیم که در حکمرانی فرهنگی بعد از شناخت، نیازمند رسیدن به ایده‌های طلایی و تحول زا هستیم و ایده‌های تحولی و طلایی از متن شناخت عمیق و واقع بینانه و از دل توصیف‌‌، تحلیل و پیش بینی متولد می‌شود.

غلامی خاطرنشان کرد: وجود سطحی از شکاف اجتماعی در کشور یک واقعیت انکار ناپذیر است و بدون کاهش شکاف اجتماعی و شکل گیری انسجام و همزبانیِ فرهنگی توفیق چندانی در تحولات فرهنگی نخواهیم داشت. 

وی بیان داشت: برای ایجاد هم زبانی فرهنگی در سطح ملی و فراگیر، در گام‌اول به بازسازی عقلانیت اجتماعیِ اسلامی احتیاج داریم. باید قبول کرد به رغم قوت های فکری‌ای که در ساحت زیر بنا و مسائل بنیادی داریم، در روبنا، فاقد عقلانیت اجتماعی منسجم و گویایی به ویژه وقتی وارد عرصه عمل میشویم، هستیم و تا چنین عقلانیتی وجود نداشته باشد، ایده های فرهنگی مطلوب عینیت پیدا نخواهد کرد.

غلامی در پایان تاکید کرد: ایجاد همزبانی فرهنگی در تراز ملی و فراگیر، مستلزم سعه صدر بالا و بردباری در برابر کژرفتاری‌هاست، شکل‌گیری همزبانی ملی، مقتضی بهره‌گیری مبتکرانه از همه نخبگان فرهنگی از طیف‌ها، سلایق و حتی ظواهر گوناگون است؛ چه در زمینه تصمیم سازی، و چه در عرصه عمل.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1007202